Galaxy A54 5G (a54x)
- Maintainer: @BlackMesa123
- Latest version:
- Install method: Custom recovery
- Requirements: A546BXXS6BXA8/A546EXXS6BXA7 bootloader
Support links
Device specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Chipset | Exynos 1380 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| Memory | 6GB / 8GB RAM (LPDDR4X) |
| Shipped OS | Android 13 (One UI 5.1) |
| Storage | 128GB / 256GB (UFS 2.2) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM, eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| MicroSD | Up to 1TB |
| Battery | 5000mAh Li-Po (non-removable), 25W fast charge |
| Dimensions | 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (6.23 x 3.02 x 0.32 in) |
| Display | 6.4”, 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio, Super AMOLED, 120Hz (~403 ppi density) |
| Rear Camera 1 (IMX766) | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56”, 1.0µm, PDAF, OIS |
| Rear Camera 2 (S5K3L6) | 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Rear Camera 3 (GC5035) | 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Front Camera (IMX616/S5KGD2) | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8”, 0.8µm |
| Fingerprint | Goodix GW9578 (under display, optical) |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity (virtual), Compass, Hall IC, Grip |
| Extras | Dual speakers, NFC, MST |
How to build
git clone --recurse-submodules https://github.com/BlackMesa123/UN1CA.git && cd UN1CA
. ./buildenv.sh a54x
run_cmd make_rom