Galaxy A71 (a71)
- Maintainer: @BlackMesa123
- Latest version:
- Install method: Custom recovery
- Requirements: Android 13 bootloader
Support links
Device specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Qualcomm Adreno 618 |
| Memory | 6GB / 8GB RAM (LPDDR4X) |
| Shipped OS | Android 10 (One UI 2.0) |
| Storage | 128GB (UFS 2.1) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| MicroSD | Up to 1TB |
| Battery | 4500mAh Li-Ion (non-removable), 25W fast charge |
| Dimensions | 163.6 x 76 x 7.7 mm (6.44 x 2.99 x 0.30 in) |
| Display | 6.7”, 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio, Super AMOLED (~393 ppi density) |
| Rear Camera 1 (S5KGW1/IMX682) | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72”, 0.8µm, PDAF |
| Rear Camera 2 (HI1336) | 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide) |
| Rear Camera 3 (GC5035) | 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear Camera 4 (GC5035) | 5 MP, f/2.2, (depth) |
| Front Camera (IMX616) | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8”, 0.8µm |
| Fingerprint | EgisTec ET713 (under display, optical) |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity (virtual), Compass, Grip |
| Extras | NFC |
How to build
git clone --recurse-submodules https://github.com/BlackMesa123/UN1CA.git && cd UN1CA
. ./buildenv.sh a71
run_cmd make_rom