Galaxy A72 (a72q)
- Maintainer: @RisenID
- Latest version:
- Install method: Custom recovery
- Requirements: Android 14 bootloader
Support links
Device specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Qualcomm Adreno 618 |
| Memory | 6GB / 8GB RAM (LPDDR4X) |
| Shipped OS | Android 11 (One UI 3.1) |
| Storage | 128GB / 256GB (UFS 2.1) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| MicroSD | Up to 1TB |
| Battery | 5000mAh Li-Ion (non-removable), 25W fast charge |
| Dimensions | 165 x 77.4 x 8.4 mm (6.50 x 3.05 x 0.33 in) |
| Display | 6.7”, 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio, Super AMOLED, 90Hz (~394 ppi density) |
| Rear Camera 1 (IMX682/S5KGW1) | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7”, 0.8µm, PDAF, OIS |
| Rear Camera 2 (S5K3L6) | 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Rear Camera 3 (HI847) | 8 MP, f/2.4, (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom |
| Rear Camera 4 (GC5035) | 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera (IMX616/S5KGD2) | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8”, 0.8µm |
| Fingerprint | EgisTec ET713 (under display, optical) |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity (virtual), Compass, Hall IC, Grip |
| Extras | Dual speakers, NFC |
How to build
git clone --recurse-submodules https://github.com/BlackMesa123/UN1CA.git && cd UN1CA
. ./buildenv.sh a72q
run_cmd make_rom