Galaxy M52 5G (m52xq)
- Maintainer: @BlackMesa123
- Latest version:
- Install method: Custom recovery
- Requirements: Android 13 bootloader
Support links
Device specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 670 Prime, 3x2.2 GHz Kryo 670 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 670 Silver) |
| GPU | Qualcomm Adreno 642L |
| Memory | 6GB / 8GB RAM (LPDDR4X) |
| Shipped OS | Android 11 (One UI 3.1) |
| Storage | 128GB / 256GB (UFS 2.1) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| MicroSD | Up to 1TB |
| Battery | 5000mAh Li-Ion (non-removable), 25W fast charge |
| Dimensions | 164.2 x 76.4 x 7.4 mm (6.46 x 3.01 x 0.29 in) |
| Display | 6.7”, 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio, Super AMOLED, 120Hz (~393 ppi density) |
| Rear Camera 1 (S5KGW3) | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97”, 0.9µm, PDAF |
| Rear Camera 2 (IMX258) | 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/3.06”, 1.12µm |
| Rear Camera 3 (S5KGW2) | 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear Camera 4 (S5K3J1) | 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera (IMX616) | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8”, 0.8µm |
| Fingerprint | EgisTec ET523 (side-mounted) |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity (virtual), Compass, Grip |
| Extras | NFC |
How to build
git clone --recurse-submodules https://github.com/BlackMesa123/UN1CA.git && cd UN1CA
. ./buildenv.sh m52xq
run_cmd make_rom